Přírodní mýdlo - jak pomoci pokožce i planetě touto malou kostkou?

MYDLA

Už je to poměrně dávno, co jsme doma použili na mytí něco jiného, než naše vlastnoručně vyrobené mýdlo. Byla to první věc, kterou jsme se ve světě přírodní kosmetiky naučili vyrábět. Jejich výroba nás nesmírně baví!

Celý článek

Už je to poměrně dávno, co jsme doma použili něco jiného, než naše vlastnoručně vyrobené mýdlo. Sedí na všech umyvadlech a vanách celé naší rodiny. Jejich výroba nás nesmírně baví. Vyrábíme je přes pět let a za tu dobu jsme se o mydlářství hodně naučili. Například vyladit recepturu bez použití palmového oleje nebylo jednoduché. Od mýdla totiž očekáváme, aby bylo jemné a nevysušovalo pokožku, bylo krémové a při tom pěnivé, pevné a moc rychle se nerozmáčelo. Palmový olej se v mydlářství poměrně nesnadno nahrazuje. Kombinujeme bio bambucké a kakaové máslo spolu s kokosovým olejem, které zaručují pevnost a stabilitu mýdla. Sice je náš způsob mnohem nákladnější, ale výsledek stojí za to. Receptury mýdel dále obohacujeme o nejrůznější rostlinné oleje, bylinné extrakty, jíly a kvalitní éterické oleje.

Možná jsme na našich mýdlech již závislí. Možná je to jenom naše pýcha, že nechceme používat jiná, než opravdu přírodní mýdla. A co jsme provedli se všemi těmi krásně voňavými sprchovými gely a tekutými mýdly, které jsme často k různým příležitostem dostávali? Bylo nám líto je vyhodit, tak s nimi myjeme alespoň vanu, umyvadlo, dokonce i WC. Vždy mě velice překvapí, jak rychle mi tyto „sprcháče“ vysuší ruce, a jak mě potom pokožka svědí a zarudne! Stejně jsem vždy ale líná brát si rukavice, protože si říkám, že to přeci nemůže být tak zlé…

Co je tedy na našich mýdlech Indívo tak fajn?

O mýdlech bychom mohli mluvit celé hodiny a hodiny a moc by nás to bavilo. Budeme ale struční. Povězme si, jak vlastně takové mýdlo vzniká, jak funguje.

JAK VZIKNE MÝDLO

 Mýdlo se vyrábí z olejů nebo tuků v kombinaci s louhem (hydroxid sodný, NaOH). Oleje se zahřejí a louh, který je ve formě malých peletek, se nasype do vody, a za takové menší exotermické reakce se rozpustí. Tím se vytvoří roztok. NaOH vodu velice zahřeje. Oleje i roztok NaOH se nechají vystydnout na určitou teplotu a pak se smíchají dohromady. Tato směs se míchá a mixuje, molekuly oleje a roztoku se začnou spojovat dohromady, tedy dochází k saponifikaci, tedy zmýdelnění. Takto zhoustlá směs se nalije do forem, nechá odpočívat a po nějakém dni se může začít krájet.

Někteří si možná teď říkáte: „Louh? Taková příšerná žíravina?“. Pochopitelné. Ale louh je ve své podstatě sůl. Velmi zásaditá sůl s pH 14. Proto se také považuje za toxický. Jakmile se dotkne Vaší pokožky, spálí jí, stejně tak jako čistá kyselina. Dobrou zprávou je, že přestože se louh při výrobě mýdla používá, ve výsledné kostce ho nenajdeme. Při výrobě mýdla za studena, což je popisovaný zde proces, z molekul louhu (sodík, vodík, kyslík), zbydou jen molekuly mýdla a glycerinu. Glycerin vzniká přirozeně při výrobě mýdla. Molekuly mýdla působí tak, že se přichytí různých mastnot a nečistot a pak se nechají spláchnout vodou. Molekuly glycerinu se tak lehce neopláchnou, a proto pro nás pracují po celý den a přitahují k sobě vodu. To znamená, že naši pokožku přirozeně hydratují. Látky, které mají hydratační vlastnosti, se nazývají humektanty, neboli zvlhčovače. Dalším příkladem je třeba kyselina hyaluronová či kyselina mléčná.

PŘOČ SI VYBRAT PŘÍRODNÍ, RUČNĚ VYROBENÉ MÝDLO?

Většina výrobců komerčních kosmetických prostředků zbavují mýdla molekul glycerinu, aby byla tvrdší, déle vydržela, a také se tak udělalo místo pro další chemická aditiva. To je také důvodem, proč si všeobecně „mýdla“ získala tak špatnou reputaci a to že „vysouší“ (proto je následná péče krémem na ruce nutností). Čím to tedy je, že vás po dvou, třech dnech používání běžného, třebaže luxusního mýdla, všechno štípe a svědí? Naše pokožka si na mýdla bez potřebného glycerinu a často navíc se syntetickými vůněmi a barvivy zvyknout nemůže. Oproti tomu jsou mýdla Indívo připravována z vynikajících „food-grade“ olejů a másel, dále z extraktů a prášků z bylin, z jílů a éterických olejů, které dávají mýdlům své barvy, vůně a specifické vlastnosti. Jakmile si vaše pokožka na tento luxus zvykne, už nechce jinak :-)

Takto jsou naše mýdla přínosná pro pokožku a smysly. Extra bonusem pro všechny, a zejména pro naši zem, je jejich biodegradabilita. Žádný plastový obal, což je velmi důležité. Naše mýdla jsou balená do papíru, ovázaná konopným provázkem. A nakonec samotné mýdlo, které se smývá z vaší pokožky, je zcela netoxické.

JE PEVNÁ KOSTKA MÝDLA HYGIENICKÁ?

Některým lidem připadají tuhá mýdla nehygienická. Při správném používání tuhých mýdel se není potřeba znepokojovat. Je zapotřebí použít velmi teplou vodu a mýdlem se umývat tak 20 – 30 vteřin, poté vzniklou pěnu spolu s prachem a bakteriemi řádně opláchnout.

Rozhodně dává větší smysl se umýt ručně vyrobeným hydratačním mýdlem, než tekutými desinfekčními mýdly, plnými chemie a toxických látek, které zamořují naše podzemní vody a nepochybně vytváří v septicích a čističkách odpadních vod nějaké rezistentní bakteriální kmeny, o kterých v budoucnosti jistě uslyšíme. A proto je potřeba tuhá mýdla uchovávat na čisté, dobře větratelné mýdlence, aby mělo mýdlo možnost uschnout a nestálo v loužičce mýdlové vody, ve které by měly baterie možnost se množit. Tím, že necháme mýdlo mezi použitími dobře oschnout, výrazně prodloužím jeho životnost.

 ZÁVĚR

Je to tak. Mýdlo používáme každý den. Vše, co odteče do kanalizace, následně ovlivňuje a postihuje vodu, půdu, živočichy, rostliny a dokonce i nás. A protože nám na budoucnosti planety záleží, měli bychom se zdánlivě malými změnami začít hned. Malé tuhé mýdlo nešetří jen naše životní prostředí, ale také naší pokožku, kterou zanechá krásně vláčnou a hebkou.

Vyberte si některé z našich přírodních mýdel

Magazín

Sledujte nás na Instagramu

@indivo.organics
VYBERTE SI Z NAŠÍ KOLEKCE

Buďme přátelé

Přihlásíte-li se k odběru novinek, dostanete 10% slevu na první nákup.

ProduktyO násMagazínFAQObchodní podmínkyKontakt

Jsme tu pro Vás!

PO - PÁ, 10 - 16 hodin | 777 209 113 | indivo@indivo.cz