ROZMARÝN ~ V JÍDLE NEBO V MÝDLE?

rozmarýn

Rozmarýn v dnešní době roste téměř všude. Tento stálezelený dřevitý keř miluje slunce, teplo a sucho. U nás si našel své místo nejen v kuchyni, ale i jako důležitá surovina pro stabilizaci našich produktů. Aromatickou vůni rozmarýnu známe asi všichni :-)

Celý článek

 

PŮVOD

Rozmarýn v dnešní době roste téměř všude, ale pochází Středomoří, kde je vlhký vzduch. Latinský název je Rosmarinus. Původní význam slov ros a marina je mořská rosa.Tento smysly zbystřující olej se vyrábí parní destilací zejména ve Španělsku, Tunisu a na Korsice. Již ve starověkém Římě a Řecku ho lidé využívali v kuchyni. O rozmarýnu se tradovalo, že přináší radost a štěstí, proto není divu, že se vplétal do závojů nevěst. Věděli jste, že z něj vyráběli také víno?

POUŽITÍ V AROMATERAPII A KOSMETICE

Rozmarýn se používá k projasnění, a harmonizaci mysli, podporuje soustředěnost. V kombinaci s levandulí a mátou peprnou ulevuje od bolesti hlavy. Rozmarýn se také může použít jako první pomoc při ospalém ránu. Postaví vás na nohy, povzbudí mozek, smysly, rozproudí krev a celkově příjemně naladí a posílí energii pro nadcházející den.

Vůně rozmarýnu je výrazná, svěží, jemně kafrová, lehce kořeněná a povzbuzující. Rozmarýn je antimikrobiální a antibakteriální, má hojivé účinky (i když se o tom díky EU nesmí oficiálně mezi námi, výrobci kosmetiky, otevřeně mluvit ;-)), pomáhá zmírnit bolesti, prokrvuje a prohřívá. Rozmarýnová koupel vás rozhodně postaví na nohy a povzbudí například před cestou autem či zkouškami. Široké použití má ve vlasové kosmetice, protože bylo prokázáno, že pomáhá při výskytu lupů a stimuluje zdravý růst vlasů. Rozmarýnovým olejem lze ošetřovat také celulitidu. Při masírování nehtových lůžek může rozmarýn pomoci posílit a podpořit růst nehtů.

Rozmarýn se nedoporučuje používat v průběhu těhotenství, při kojení, epilepsii, nízkém krevním tlaku a pro děti do šesti let.

EXTRAKCE SUPERKRITICKÝM OXIDEM UHLIČITÝM

Je separační proces, který využívá skutečnosti, že nad (kritickou) teplotu 31°C nelze oxid uhličitý dalším zvyšováním tlaku zkapalnit. Vysoce stlačený plyn pak v superkritickém stavu vykazuje mimořádné vlastnosti - s rostoucí hustotou vrůstá totiž schopnost rozpouštět látky. Jde o fyzikální proces, při kterém nedochází k žádné chemické reakci ani k uvolňování tepla. Rozpouštěcí schopnost CO2 lze ovlivnit změnami tlaku a teploty - většina extrakcí probíhá při tlacích 100-300 bar a teplotách 40-50°C. Za těchto podmínek se obvykle získává z extrahovaného materiálu kolem 95% přítomné substance.(zdroj:flavekotrade.cz).

CO2 extrakce je velmi zajímavá. Příkladem může být heřmánek. Při parní destilaci heřmánku modrého dochází k zahřívání na teplotu okolo 80°C, takže dochází k molekulárním změnám rostlinného materiálu. Matricin (funguje protizánětlivě) obsažený v heřmánku se mění vysokou teplotou na chamazuelen, který má modrou barvu. Proto heřmánek modrý. Při zmíněné CO2 extrakci heřmánku k této změně nedochází, barva výsledného produktu je tmavě zelená a konečné složení a vlastnosti jsou mnohem více podobné původní surovině. Proces extrakce CO2 eliminuje potřebu potenciálně škodlivých rozpouštědel jako je například hexan, který je často používán při výrobě olejů Absolue. Tímto se zabrání přílišnému znečištění životního prostředí a ohrožování lidského zdraví.

PRODUKTY INDÍVO OBSAHUJÍCÍ ROZMARÝN

CO2 rozmarýnový extrakt používáme skoro ve všech výrobcích založených na olejové bázi, tím je mimo jiné chráníme před žluknutím. Balzámy i oleje tak vydrží i rok bez jakékoli degradace (jde především o náchylné, za studena lisované, oleje). CO2 extrakt jsme si oblíbili nejen pro jeho účinnost a jednoduchost použití, ale také proto, že můžeme pracovat s extraktem pocházejícím z ekologického zemědělství od ověřeného dodavatele. Pro Vás, kteří nemáte rádi vůni rozmarýnu, máme dobrou zprávu! CO2 extrakt nemění u produktu vůni, ani chuť, a navíc má na pokožku blahodárné tonizační účinky. Rozmarýnovou silici pak najdete ve šlehaném balzámu Růže Otto a Regeneračním séru Růže Otto, kde podporuje svěžest vůně a působí synergicky se vzácným růžovým olejem. Naše mýdlo Cedr - elemi obsahuje tuto silici taktéž.

 

Magazín

VYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY

Buďme přátelé

Přihlašte se k odběru exkluzivních nabídek, novinek a tipů pro zářivou a zdravou pleť

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasíte s podmínkami ochrany osobních dat.

ProduktyO násMagazínFAQObchodní podmínkyOchrana osobních datKontakt

Jsme tu pro Vás!

PO - PÁ, 10 - 16 hodin | 777 209 113 | indivo@indivo.cz