TUHÁ MÝDLA ~ OPĚT V KURZU!

MYDLA

 Mýdlo, první produkt z řady přírodní péče, který jsme začali vyrábět. Jejich výroba nás nesmírně baví! Člověk si na tuhé mýdlo zvykne velmi rychle.

Celý článek

Už je to šest let, co jsme doma poprvé vyrobili naše vlastnoručně vyrobené mýdlo. Naše první mýdlo bylo měsíčkové, psal se rok 2012 a my se začali rychle učit.  Překonali jsme mnoho překážek. Například vyladit recepturu bez použití palmového oleje nebylo jednoduché. Od mýdla totiž očekáváme, aby bylo jemné a nevysušovalo pokožku, bylo krémové a při tom pěnivé, pevné a moc rychle se nerozmáčelo. Palmový olej se v mydlářství poměrně nesnadno nahrazuje. Kombinujeme bio bambucké a kakaové máslo spolu s kokosovým olejem, které zaručují pevnost a stabilitu mýdla. Sice je náš způsob mnohem nákladnější, ale výsledek stojí za to. Receptury mýdel dále obohacujeme o nejrůznější rostlinné oleje, bylinné extrakty, jíly a kvalitní éterické oleje.

Některá naše nová mýdla obsahují palmový olej z udržitelného zemědělství a je v bio kvalitě. Mýdla jsou díky němu lehčí a ne tak mastná. 

A co jsme provedli se všemi těmi krásně voňavými sprchovými gely a tekutými mýdly, které jsme často k různým příležitostem dostávali? Bylo nám líto je vyhodit, tak s nimi myjeme alespoň vanu, umyvadlo, dokonce i WC. Vždy mě velice překvapí, jak rychle mi tyto „sprcháče“ vysuší ruce, a jak mě potom pokožka svědí a zarudne! Stejně jsem vždy ale líná brát si rukavice, protože si říkám, že to přeci nemůže být tak zlé… Nebo ano? :-)

JAK VZNIKNE MÝDLO

Mýdlo se vyrábí z olejů nebo tuků v kombinaci s louhem (hydroxid sodný, NaOH). Oleje se zahřejí a louh, který je ve formě malých peletek, se nasype do vody a nechá rozpustit. Reakce vody a louhu celou směs velmi zahřeje. Oleje i roztok NaOH se nechají vystydnout na určitou teplotu a pak se smíchají dohromady. Tato směs se míchá a mixuje, molekuly oleje a roztoku se začnou spojovat dohromady, tedy dochází k saponifikaci, tedy zmýdelnění. Takto zhoustlá směs se nalije do forem, nechá v nich odpočívat a po nějakém dni se může začít krájet. Louhu v mýdle se ale nemusíme bát, jen nám zařídí celkové zmýdelnění, abychom nadále neměli jen vodu a olej. Pokud je receptura mýdla správně spočítána, tak ve zralém mýdle žádný louh nezůstane. Při tvorbě receptury je třeba spočítat, aby bylo mýdlo dobře přetučněné. To znamená, že určité procento olejů zůstane nezmýdelněno. Na tyto molekuly oleje již nezbude žádný louh. Pak je mýdlo jemné, nepálí, nevysušuje.
Používáte nějaké přírodní mýdlo a stejně Vás vysušuje? Ano, je to možné. A to pokud mýdlo obsahuje více jak 30% kokosového oleje a není úměrně přetučněné. Víte co, každý mydlář chce, aby jeho mýdlo pěnilo, mylo, nevysušovalo, bylo pevné... Ale nejde vše dobře najednou skloubit :-) Je to alchymie. Pokud chci, aby mýdlo hodně pěnilo, bude spíš vysušovat. Pokud ho chci jemné, bude pěnit méně.
Věděli jste, že při výrobě mýdla vzniká glycerin? Ale jak to, že v konvenčních mýdlech není? Často je uměle odebírán, aby se dal použít jinde. Mýdlo pak je pěkně tvrdé a vydrží věky. Glycerinu se lidé v dnešní době plné chytrých blogů často obávají. Vždy ale záleží na jeho původu a na jeho obsahu. Pokud kdy budeme glycerin do přípravků přidávat, rozhodně bude rostlinného původu a nepřesáhne 3%. Více jak 10% už totiž pokožku značně vysušuje, i když to tak na první pohled (dotek), nevypadá.

MÝDLA INDÍVO

Naše mýdla jsou připravována z vynikajících olejů a másel (potravinářské kvality), dále z extraktů a prášků z bylin, z jílů a éterických olejů, které dávají mýdlům své barvy, vůně a specifické vlastnosti. Mýdla balíme do papíru a převazujeme provázkem, takže je tento produkt 100% rozložitelný a nezamořuje naší přírodu. 

O mýdlo je potřeba se postarat. Potřebuje uchovávat v mýdlence nebo v síťce, aby mělo mýdlo možnost uschnout. Tím, že necháme mýdlo mezi použitími dobře oschnout, výrazně prodloužím jeho životnost. Mýdlo o hmotnosti 130g, jako jsou ta naše vám vydrží několik měsíců. Můžete je používat na tělo, ruce, některá i na vlasy (mýdlové šampony). Mýdlové šampony jsou zajímavou alternativou při mytí vlasů. Je potřeba použití kyselého oplachu pro navození správného pH vlasů a vlasové pokožky.

ZÁVĚR

Mýdlo rozhodně vždy patřilo a bude patřit mezi produkty každodenního použití, proto by nás mělo zajímat jeho složení a kdo ho vyrobil. Byl odebrán glycerin a přidána nějaká chemická aditiva? Kolik mýdla spotřebujeme a co vše z něj odtéká do spodních vod? Nejlepší volbou je poohlédnout se po vhodné mydlárně. Na trhu je jich v dnešní době naštěstí dostatek. Vždy si čtěte dobře složení a vybírejte nejlépe ručně vyráběná, u kterých víte, kdo za jejich výrobou stojí a jaké suroviny používá. 

Magazín

VYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY

Buďme přátelé

Přihlašte se k odběru exkluzivních nabídek, novinek a tipů pro zářivou a zdravou pleť

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasíte s podmínkami ochrany osobních dat.

ProduktyO násMagazínFAQObchodní podmínkyOchrana osobních datKontakt

Jsme tu pro Vás!

PO - PÁ, 10 - 16 hodin | 777 209 113 | indivo@indivo.cz